Świetliki dachowe i ścienne


Dobre oświetlenie obiektu przemysłowego jest jednym z najważniejszych elementów  jego wyposażenia. W jaki sposób doświetlać halę przemysłową, aby projekt był zgodny z prawem budowlanym i ogólnymi warunkami technicznymi?

Świetliki dachowe

Świetliki dachowe kalenicowe( płaskie i łukowe) montowane bezpośrednio w płycie. W ten sposób, jeżeli mamy do czynienia ze świetlikiem płaskim, oszczędzamy na kosztach wykonania podstawy świetlika. Detal dachu hali,  jakim jest świetlik dachowy może występować w dwóch rodzajach: łukowym i płaskim. Świetliki kalenicowe łukowe montowane są dachach o niewielkich spadkach – stąd niska podstawa świetlika. Świetliki kalenicowe płaskie montuje się na dachach o dużym nachyleniu. Tego typu świetliki wymagają podstawy, które wychodzi powyżej kalenicy. Świetliki dachowe można łączyć w tzw. pasma świetlne. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne, a najczęściej wybieranymi świetlikami dachowymi są świetliki łukowe, które umieszcza się w kalenicy lub w połaci, w poprzek kalenicy. Jeżeli decydujemy się na rozwiązania systemowe warto zadbać o to, aby szerokość świetlików była równa szerokości płyty warstwowej bądź nieco większa. W ten sposób zminimalizujemy koszty, bo odliczamy otwór pod świetlik z kosztów zamawianej płyty.

Świetliki ścienne

Panele na świetliki ścienne, które stosowane są najczęściej eliminują potrzebę montażu parapetów zewnętrznych. To z kolei eliminuje możliwość zacieków od strony elewacji. Klienci często pytają nas również o współczynnik przenikania ciepła w takich sytuacjach oraz o punkty przemarzania. Współczynnik ciepła jest taki sam jak szyby klejonej. Dzięki zastosowaniu cienkiej aluminiowej ramki likwidujemy punkt przemarzania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *