W budownictwie przemysłowym płyty warstwowe wykorzystywane są do docieplania budynków, ale również jako ściany działowe czy ściany nośne.
W budownictwie, również przemysłowym wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem są ściany murowane. Jakie są ich rodzaje i do czego się je wykorzystuje?
Ściany jednowarstwowe
Ściany te są ścianami zewnętrznymi. Nie ma potrzeby ich ocieplania. Takiego rodzaju ściany można łączyć z zaprawą klejową lub pianką poliuretanową. Ściany jednowarstwowe wymagają specjalistycznego murowania, do którego warto zatrudnić profesjonalną ekipę budowlaną. Murowanie ścian jednowarstwowych wymaga szczególnej staranności, zwłaszcza, że błędy popełnione w murowaniu jednej warstwy mogą powodować kolejne.
Ściany dwuwarstwowe
Ściany dwuwarstwowe zbudowane są z dwóch warstw: muru nośnego oraz warstwy ocieplającej. Warstwa muru to zwykle warstwa o grubości 18-19 bądź 24-25 cm. Współczynnik przenikania ciepła zależy od tego jakiego rodzaju materiałów izolacyjnych użyjemy.
Ściany trójwarstwowe
Podobny układ, jak w ścianach ze szczeliną powietrzną, lecz szczelina napełniona materiałem izolacyjnym. W obiektach wielkopłytowych miały zastosowanie już w latach 60-tych. W budownictwie jednorodzinnym masowo wznoszone od lat 80-tych do dzisiaj. Izolacyjność cieplna ściany w normie zależy od grubości materiału izolacyjnego (tab.1). W przypadku warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej korzystano dodatkowo wentylowaną warstwę powietrzną w celu osuszania termoizolacji.
Ściany wewnętrzne nośne
Tego rodzaju ściany stawiane są na warstwie folii lub papy. W ten sposób uzyskuje się warstwę izolacyjną, ale również poślizgową. Ściany wewnętrzne nośne murowane są w ten sam sposób co ściany zewnętrzne, ale różni je to, że nie muszą być dodatkowo ocieplane.
Ściany działowe
Ściany działowe służą do dzielenia przestrzeni w domu lub w mieszkaniu na mniejsze pomieszczenia. W niektórych pomieszczeniach w domu warto zastosować ściany działowe o dobrych parametrach akustycznych.