W jaki sposób łączymy płyty warstwowe?


Bez względu na to, czy budujemy konstrukcje stalowe takie, jak na przykład hale stalowe, garaże lub magazyny, czy też wykorzystujemy płyty do stawiania poważniejszych hal przemysłowych, musimy pamiętać, że powinno się je odpowiednio ułożyć.

Montaż płyt warstwowych poprzedzony być musi sprawdzeniem przepisów bezpieczeństwa pracy oraz pracowników. Niezbędne informacje dotyczące bezpiecznego montażu płyt na obiektach można uzyskać dzięki Ogólnej Instytucji ds. Zapobiegania Wypadkom ( AUVA).

Przed rozpoczęciem prac należy zadbać o takie elementy jak:

– siatka ochronna w przypadku montażu płyt dachowych

– ochronne rusztowanie wyposażone dodatkowo w sieć przechwytującą w obszarze przejść i rynien

– stabilne rusztowania i platformy do montażu płyt ściennych

Plan układania płyt warstwowych

Zweryfikowania listy części potrzebnych do montażu, a także plan układania płyt to najważniejsze czynności, których należy się podjąć przed rozpoczęciem montażu. Rozdzielenie paczek z płytami oraz uwzględnienie kierunku układania płyt to ważne kwestie podczas montażu. Należy pamiętać również o tym, aby na tym samym froncie nie zmieniać kierunku układania płyt.

Kierunek wiatru

 Jak już wcześniej wspominaliśmy, podczas montażu płyt warstwowych ważne jest to, aby układać je naprzeciw głównego kierunku wiatru. Aby uniknąć wnikania w przestrzenie ulewnego deszczu, należy stworzyć połączeni zakładkowe w obszarze styku.

Materiały mocujące w przypadku płyt dachowych

Montowanie płyt dachowych odbywać się musi wyłącznie przez karb górny. Nie należy robić tego w płaszczyźnie, która odprowadza wodę. Podczas montażu stosować należy wyłącznie oryginalne kaloty, które oferują produceni płyt warstwowych. Kaloty służą do tego, aby rozkładać siły dociskowe śruby na większej powierzchni niż podkładka uszczelniająca. Należy pamiętać, że nie jest możliwe boczne wysunięcie blachy w rejonie górnego karnu przy normalnym docisku. Dzieje się tak poprzez dopasowaną formę. Można także przeprowadzić test szczelności połączeń śrubowych dzięki specjalnemu urządzeniu, które testuje próżnie. Jeżeli chodzi o podłużny styk płyt, należy wzdłuż nich zamocować samoklejącą taśmę, dzięki której styki zostaną uszczelnione.

Ilość śrub podczas montażu dachu

Norma ONORM B 4014-1, to norma zawierająca informacje na temat obciążęnia siłą ssącą wiatru w tzw. skrajnych obszarach powierzchni dachowej. Mając do czynienia z rysunkami technicznymi, które wskazane są do wglądu podczas montażu płyt na dachu wysokość budynku (h) przedstawiona zostaje na rzucie poziomym. Znana jest również głębokość obciążonej strefy. Ten sam wymiar obowiązuje wzdłuż przejść miejscowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe zamocowanie płyt warstwowych. W środku nieobciążonego ( pozostałego) pola przyśrubowany zostaje co drugi górny karb. Jest od przyśrubowany na przemian z płatwią, która przebiega równolegle. Jeżeli chodzi o obszar kaletnict należy przykręcić każdy karb górny.

Ilość śrub podczas montażu ścian

W przypadku montażu płyt warstwowych na ścianach zwykle stosowane jest rozwiązanie, w którym wykorzystuje się klamry rozdzielające. Ma to na celu obciążenie z mocniejszej blachy stalowej. W innych przypadkach stosować mona jadną śrubę na punkt zaczepienia ze względu na dobry rozkład sił docisku. Jeżeli brakuje płytek, należy użyć dwóch śrub ponieważ jedna nie wystarczy z uwagi na małą powierzchnię. Na krawędzi ściany można użyć jednej śruby ponieważ obciążenie jest zmniejszone o połowę. Ilość potrzebnych śrub do obciążenia wysuwania można obliczyć, ale należy przy tym uwzględnić cienką blachę i na ile jest ona wytrzymała na zerwanie. Mocowanie z wykorzystaniem dwóch śrub będzie bezpieczniejsze i poprawi mocowanie.

Mocowanie płyt frontowych 

Płyty frontowe mocuje się na specjelanie uformowanym wpuście. Miejsce, w którym znajduje się śruba przykrywa następna płyta. Dany projekt powinien uwzględnić liczbę śrub. Płyty podczas montażu powinny leżeć obok siebie. W innym przypadku może dojść do powstania szpar, które nie wyglądają estetycznie. Płyty leżące obok siebie zagwarantują, że styk płyt będzie wiatroszczelny.

Mocowanie płyt ściennych

Długie śruby używane są do przymocowywania płyt warstwowych. Płyty nie posiadają również żadnych ukrytych mocowań. Na gotowym froncie główki śrub są widoczne, a do montażu płyt należy używać śrub z gwintem oporowym oraz podkładkami z uszczelnieniem. Podobnie jak w przypadku płyt frontownych, również tutaj należy zwrócić uwagę na dopasowanie płyt względem siebie.

Mocowanie w przypadku przygotowanej konstrukcji

Jeżeli chodzi o rodzaj i długość śrub potrzebnych do montowania płyt, zależą one od danych wymagań. Przekrój minimalny to 6,3 mm.

Jeżeli chodzi o płyty dachowe zawsze należy użyć kalotek, które zawierają odpowiednie uszczelnienie. Uszczelnienie to zawierać ma neopren oraz śruby o odpowiedniej długości. W takim przypadku należy pamiętać, aby unikać mocowania tzw. śrubowego w dolnym karbie płyty, dzięki któremu odprowadzana jest również woda. W przypadku niedokręconych śrub lub gdy konstrukcja jest niestabilna całość może być nieszczelna. Gdy łeb śruby znajdzie się w górnym karbie  w tym miejscu nie dociera tak duża ilość wody jak w karbie dolnym.

Złącza wzdłuż

Aby zamontować złącza wzdłuż płyt należy wykorzystać do tego śruby samowiercące wyposażone w zredukowaną końcówkę wiercącą, a także podkładką uszczelniającą. Pamiętać należy również o tym, żę odstęp pomiędzy śrubami powinien wynosić 300 – 400 mm.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *