Typowe fundamenty pod hale stalową składają się ze stóp fundamentowych powiązanych podwaliną z wbudowanymi w stopy słupkami żelbetowymi pod słupy stalowe hali. Po wykonaniu fundamentów pod ową halę należy przygotować podbudowę pod posadzkę, która w pewnym stopniu ułatwi nakładanie posadzki.
Jak wykonać fundamenty pod halę stalową?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że posadowienie hali przemysłowej oraz wykonanie jej fundamentów zależy o tego, jakie warunki gruntowe panują w miejscu, gdzie ma znajdować się w przyszłości hala. Posadowienie każdego obiektu to kwestia indywidualna, którą omawiamy szczegółowo przed przystąpieniem do prac ziemnych i fundamentowych. Przed wykonaniem fundamentów należy zwrócić uwagę na głębokość i rodzaj gruntu, a także przemarzanie, poziom wody gruntowej, a także na materiał, z którego fundamenty będą wykonywane. Do budowy fundamentów używa się materiałów monolitycznych i murowanych, w zależności od ich przeznaczenia. Od odpowiednio zaprojektowanych fundamentów zależy trwałość, solidność i bezpieczeństwo całej konstrukcji.
Prace ziemne
Przed przystąpieniem do wykonywania fundamentów hali przemysłowej należy wykonać prace ziemne. Odpowiednie przygotowanie gruntu to podstawowa kwestia związana z późniejszym wykonaniem posadowienia obiektu przemysłowego. Jakie prace ziemne należy wykonać? Przede wszystkim:
- należy usunąć warstwę ziemi urodzajnej (humusu) o grubości do 20 cm na odkład na terenie Inwestora. Humus wyłącznie z obrębu hali.
- wykonać wykopy pod ławy fundamentowe, stopy fundamentowe, podwaliny do głębokości -1,10m – bez wywozu urobku z obrębu działki. Zakłada się wykorzystanie urobku do zasypania gotowych fundamentów i podwalin (naddatek pozostawiony na terenie zleceniodawcy ).
- wykonać zasypki fundamentów oraz podwalin wraz z ubiciem.
Po wykonaniu pierwszych prac ziemnych ważne jest również naniesienie wysokości
Wykonanie fundamentów hali
Głębokość fundamentów w przypadku wykonywania hali stalowej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest to, na jakiej głębokości ma być posadowiony budynek. Zabezpieczenie terenu, na którym ma powstać hala oraz zapewnienie pomieszczeń dla pracowników budowy to kwestie, które należy wykonać przed przystąpieniem do prac właściwych.
Rozwiązania, które zazwyczaj są stosowane, jeżeli chodzi o posadowienie ram głównych w obiekcie to łączenie stóp fundamentowych ze sobą używając belek podwalinowych. Stopy fundamentowe wyposażone są w elementy, dzięki którym możliwe jest zamocowanie stalowej konstrukcji.
Kolejna kwestia związana z wykonaniem fundamentów pod halę stalową to zabezpieczenie ich przed wilgocią oraz i wodami gruntowymi. Jeżeli hala ma być obiektem ocieplanym należy zwrócić uwagę na to, czy belki podwalinowe będą obłożone materiałem izolacyjnym. W przypadku wykonywania fundamentów przez nasze przedsiębiorstwo zwracamy uwagę na następujące elementy:
- Uwzględniono wykonanie fundamentów metodą „na mokro” na budowie.
- Pod wszystkie fundamenty przewidujemy warstwę „chudego” betonu B10 o gr. 10,0cm.
- Poziom posadowienia przyjęto na -1,10m.
- Uwzględniono ocieplenie podwalin oraz ścian fundamentowych od ich strony zewnętrznej wraz z izolacją przeciwwilgociową i tynkiem.
Warto pamiętać
Fundamenty oraz posadowienie hali dobierane są indywidualnie i zależą od wielu czynników. W przypadku obiektów przemysłowych zastosować można kilka rodzajów fundamentów, które odpowiednie będą do hal usytuowanych na płaskim podłożu, betonowym czy bloczkach betonowych. Które fundamenty będą dla nich najbardziej odpowiednie?
Prefabrykowane stopy betonowe
Do hal, które znajdują na płaskim i stabilnym podłożu, lub na terenie, których będzie można zdjąć warstwę humusu najlepiej sprawdzą się prefabrykowane stopy betonowe. Wykonanie zagłębień, w których umieszcza się stopy betonowe i zalanie ich betonem zapewni stabilność konstrukcji.
Hale wielkometrażowe
W przypadku tego rodzaju hal stosuje się konstrukcje szkieletowe. Ciężar konstrukcji opiera się na słupach, a nie jak w innych przypadkach na słupach. W przypadku budowy hali wielkometrażowej stosowane są stopy fundamentowe.
Bloczki betonowe
Ten rodzaj fundamentów sprawdzi się w przypadku obiektów, które muszą być zbudowane dość szybko. Jeżeli hala ma być przeniesiona w inne miejsce również należy skorzystać z tego rozwiązania. Duża stabilność to zaleta zastosowania bloczków betonowych. Fundamenty betonowe są wyższe i zalewane zazwyczaj bezpośrednio w wykopie. Stopy żelbetonowe są niższe, zbrojone w dolnej części siatką ze stalowych prętów, a wylewa się je w deskowaniu ustawionym na warstwie chudego beton . Stosowane są przy budowlach, w których następują bardzo duże obciążenia przekazywane przez słupy oraz występują słabe grunty. Stopy fundamentowe są betonowe lub żelbetonowe oraz posiadają zbrojenia, takie same jak w słupach. Ze względu na trudność wykonania, w stopie wstawia się pionowe pręty, które nazywane są wiążącymi i pozwalają na połączenie fundamentu ze słupem.
Kotwy chemiczne/śruby rozporowe
To rozwiązanie stosowane jest w przypadku, gdy hala ma być posadowiona na ławie fundamentowej, stopach betonowych lub płycie betonowej.
Inne rodzaje fundamentów:
Jeżeli chodzi o budownictwo przemysłowe wyróżniamy fundamenty bezpośrednie, nazywane również płaskimi, jak również fundamenty pośrednie, nazywane także głębokimi. W przypadku fundamentów płaskich przekazują one obciążenie bezpośrednio na grunt. Fundamenty głębokie to takie, w których warstwa gruntu znajduje się głębiej niż sam fundament. Obciążenie jest przekazywane dzięki dodatkowym elementom konstrukcyjnym.