Wiele osób zastanawia się czy warto inwestować w garaże lub warsztaty z płyt warstwowych. Na rynku dostępne są materiały, dzięki którym nasz obiekt będzie nie tylko współgrał z całym budynkiem, ale również będzie obiektem całorocznym. Garaże drewniane doskonale komponują się z drewnianymi domami. Właściciele tego rodzaju budynków decydują się najczęściej na garaże drewniane. Budowa garażu drewnianego jest jednak bardzo czasochłonna i bardzo często zamiast garaży drewnianych, lepszą alternatywą są garaże z płyt warstwowych.
Garaże drewniane wykonywane są z mniejszych elementów niż inne rodzaje garaży dlatego też, ich budowa i montaż zabiera nieco więcej czasu. Dla pewności, że cała konstrukcja zamontowana jest prawidłowo, należy poprosić o pomoc fachowców, którzy wiedzą w jaki sposób montować tego rodzaju konstrukcje.
Garaż drewniany
Najczęściej wykonywanymi garażami drewnianymi są obiekty zbudowane z desek sosnowych czy świerkowych. Przed budową drewnianego garażu należy pamiętać, aby zabezpieczyć całą konstrukcje przed odkształceniami, szkodnikami czy negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.
Zalety garaży drewnianych
Wśród zalet garaży drewnianych często wymienia się dobrą izolację cieplną, a także niskie koszty eksploatacji tego rodzaju obiektów. Garaże drewniane jednak nie są tak proste w modernizacji jak obiekty z płyty warstwowej. Przebudowa garażu drewnianego, powiększenie czy dostosowanie do swoich potrzeb może być skomplikowane, a także o wiele droższe niż jest to w przypadku garażu z płyty warstwowej.
Płyty warstwowe na garaż mogą mieć różną grubość oraz różny rodzaj rdzenia. Jeżeli jednak wygląd płyt warstwowych nie odpowiada inwestorom, dobrą alternatywą jest budowa garażu z płyty warstwowej w kolorze drewna, imitacji drewna. Rozwiązanie takie jest droższe, ale późniejsza modernizacja i eksploatacja garażu z płyt warstwowych na pewno się zwróci.
Do najważniejszych zalet należą:
- energooszczędność – drewno dobrze izoluje ciepło, więc nie trzeba takiego garażu dogrzewać,
- ekonomiczne – ceny są przystępniejsze, niż w przypadku garaży murowanych,
- łatwy i szybki montaż – powstają szybciej, od murowanych,
- trwałość – przy odpowiedniej konserwacji są długowieczne,
- estetyka – drewno zawsze prezentuje się elegancko.