Jak przebiega montaż płyt warstwowych?


Określenie dokładnego czasu montażu płyt warstwowych na danym obiekcie nie jest możliwe. Czas montażu i zakończenia prac uzależniony jest bowiem od wielu czynników takich jak między innymi trudność wykonywania prac oraz zakres wykonywanych prac.  

Płyty warstwowe nie mogą być podnoszone za pomocą pasów gdy krawędzie płyt nie są zabezpieczone. W ten sposób może dojść do uszkodzenia bądź zdeformowania wpustów. Ważny jest również wybór punktów ciężkości płyty. W ten sposób podniesiemy ją w sposób bezpieczny. Podczas montażu pamiętać należy również o odstępach punktów podnoszenia. Jeżeli na tę kwestię nie zwrócimy uwagi, płyty mogą się złamać. Ważne jest też użycie ssawek próżniowych, które posiadają gumowe talerze. W ten sposób powierzchnia blachy nie będzie uszkodzona.

Montaż płyt warstwowych

W naszej ofercie znajduje się również transport materiałów do miejsca budowy obiektu, co również może wydłużyć czas montażu płyt. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych narzędzi czas wykonania pokryć dachowych lub ściennych może być nieco krótszy. Na oszczędność czasu dodatkowo wpływa również doświadczenie naszych pracowników. Przykładowo, czas realizacji montażu płyt ściennych na dachu o powierzchni 500 m2 to 3 dni. Bierzemy wtedy pod uwagę również nachylenie dachu -10% oraz wysokość hali oraz dojazd do obiektu.

Podobnie jak w przypadku płyt dachowych, również tutaj, jeśli niemożliwy jest ręczny montaż, można użyć narzędzi mechanicznych. Zachować trzeba jednak ostrożność, tak jak w przypadku płyt dachowych. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na blachę ochronną na płycie warstwowej.

Przycinanie płyt warstwowych

Prace związane z przygotowaniem płyty warstwowej do montażu powierzyć powinno się firmie, która ma duże doświadczenie w tego typu pracach. W ten sposób unikniemy błędów, które mogą skutkować większymi kosztami, dokupowaniem dodatkowych materiałów i opłatami za wynajęcie specjalistów.

Cięcie płyt warstwowych

Prace związane z przycinaniem płyt warstwowych mogą zdarzyć się w przypadku każdego projektu. Pamiętać należy o kilku ważnych kwestiach związanych z cięciem płyty obornickiej. Pod żadnym pozorem nie można używać urządzeń tak zwanych szybkoobrotowych. Przykładem takiego urządzenia jest na przykład szlifierka kątowa. Dlaczego należy ich unikać? Szlifierka kątowa podczas pracy tworzy gorące iskry. Wypalają one powierzchnię blachy i potem bardzo trudno jest je usunąć. Przez to na na powierzchni płyty obornickiej tworzy się rdza.

Montaż płyt na dachu – wypełniacze profili i blachy zębate

Jeżeli do czynienia mamy z kalenicą hali, półkalenicą, przejściami i podstawami świetlików, wtedy należy użyć wypełniaczy profili. Dlaczego jest to aż tak ważne? Wypełniacze uszczelnią płytę właściwą i blachą połączeniową. Zwykle producenci płyt posiadają jako wyposażenie dodatkowe tego typu wypełniacze. Jednak mimo wszystko, oprócz wspomnianych wypełniaczy należy również koniec blachy osłonowej, zakończyć poniżej blachy pokrywającej.

Cena realizacji

Cena montażu płyt warstwowych również nie jest stała i również zależy od różnego rodzaju czynników. Różnice w cenie usługi zależą głównie od skali trudności montażu, rodzaju montowanej płyty (lekkie płyty styropianowe, cięższe płyty poliuretanowe czy bardzo ciężkie płyty z wełny mineralnej – dwukrotnie cięższe od styropianu) a także wysokości, na której będą one układane oraz długości płyt warstwowych.

Przykładowa wycena montażu płyt warstwowych:

  • 20zł/m2 na konstrukcji powyżej 100m2. Cena zawiera dojazd do Klienta w województwie Wielkopolskim. Parametry obiektu, na którym montowane są płyty warstwowe to  mały spadek dachu, brak otworów wentylacyjnych, okien/drzwi/bram. Wysokość obiektu wynosi 5m.
  • 25zł/m2 to cena za montaż płyt warstwowych na na terenie całego kraju w przypadku powierzchni powyżej 300m2.
  • 30zł/m2 w przypadku montażu płyt z wełny mineralnej na obiekcie o powierzchni  powyżej 300m2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *