Hale murowane jeszcze bardzo popularne kilkanaście lat temu, dzisiaj coraz częściej ustępują miejsca halom stalowym z płyt warstwowych. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami obiektów i czy warto inwestować w hale stalowe?
Za postawieniem hali stalowej przemawiają przede wszystkim niższe koszty budowy, oraz szybki czas montażu konstrukcji. Jeżeli właściciel firmy zastanawia się nad budową hali murowanej musi wiedzieć, że kalkulacja ceny musi obejmować fundamenty, materiały budowlane takie jak cegły do postawienia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także stolarka okienna, stropy, przyłącza oraz opłata za wykonanie hali murowanej przez profesjonalną firmę.
Koszty budowy hali
Koszty budowy takiej hali mogą przekraczać kwotę nawet 400 tys zł. Uwagę należy zwrócić również na docieplenie hali murowanej, które również należy wliczyć w koszty postawienia hali murowanej. Hala stalowa to konstrukcja, którą można postawić w bardzo krótkim czasie i obudować dodatkowo płytami warstwowymi. W ten sposób nie tylko oszczędza się czas, ale również pieniądze, co dla inwestora jest bardzo ważną kwestią. Ponadto, hale stalowe można budować przez cały rok, w przypadku hali murowanej nie jest to możliwe, dlatego również wydłuża się czas postawienia hali murowanej.
Hala stalowa
Poza tym, że czas budowy hali murowanej jest bez wątpienia dłuższy, to również koszty budowy są o wiele wyższe. Poza tym wpływ na decyzję inwestorów o budowie hal przemysłowych z płyt warstwowych ma także fakt, że można je budować praktycznie przez cały rok, co z punktu widzenia rozpoczęcia działalności firmy jest dość ważne. Poza tym trwałość i czas eksploatacji hal stalowych z płyt warstwowych jest bardzo długi.
Płyty warstwowe są także doskonałym materiałem okładzinowym z możliwością łatwego demontażu oraz zmiany usytuowania obiektu bez bez uszczerbku na parametrach izolacyjnych takiego obiektu co niemożliwe byłoby w przypadku hal murowanych.
Hale stalowe systemowe
Dobrym pomysłem jest również postawienie hali stalowej systemowej. Stanowią one dobrą alternatywę dla tradycyjnych obiektów stalowych. Budowa hali systemowej nie wymaga spawania i nawiercania poszczególnych elementów, przez co czas oczekiwania na wykonanie hali systemowej jest o wiele krótszy.
Niemal natychmiast po postawieniu budynku, można go zagospodarować do swoich potrzeb. Jeszcze jedną zaletą hal systemowych jest jej uniwersalne przeznaczenie, a także możliwość rozbudowy w różnorodnych konfiguracjach. Złożenie konstrukcji hali systemowej może odbywać się na placu budowy, a nasi pracownicy nie potrzebują do tego specjalistycznego sprzętu. Łączenie elementów stalowej konstrukcji odbywa się za pomocą łączników, co również wpływa na szybki czas realizacji zamówienia.