Jak montować płyty poliuretanowe?


Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż płyt warstwowych poliuretanowych. Jednak zawsze doradzamy konsultacje z producentem lub skorzystanie z pomocy fachowców. Płyty warstwowe poliuretanowe, jak również styropianowe i z wełny mineralnej wymagają montażu przy uwzględnieniu kilku podstawowych elementów. 

Przed rozpoczęciem montażu płyt na konstrukcji należy przede wszystkim:

  • wyprostować powierzchnię dachu oraz zaznaczyć rysy kontrolne, a także sprawdzić konstrukcję nośną – zachowanie pionu oraz kątów prostych
  • wiatrownice oraz płatwie należy sprawdzić pod kątem prawidłowych wymiarów oraz dobrego przymocowania. Położenie ich musi być równe. Ważna jest również prostoliniowość ważnych połączeń podczas montażu
  • sprawdzenie konstrukcji nośnej; ważne jest, aby konstrukcja nośna była mocno zmontowana. W innym przypadku widoczne są błędy
  • sprawdzeniu odstępu płatwi i porównanie ich z tabelami obciążęń. Producent płyt posiada tego typu informacje oraz tabele obciążeń. Kolejna sprawa to zapewnienie przestrzeni do tego, aby płyty mogły swobodnie się uginać.
  • sprawdzenie podłoża do montażu płyt

Montaż płyt warstwowych 

Montaż płyt warstwowych poprzedzony być musi sprawdzeniem przepisów bezpieczeństwa pracy oraz pracowników. Niezbędne informacje dotyczące bezpiecznego montażu płyt na obiektach można uzyskać dzięki Ogólnej Instytucji ds. Zapobiegania Wypadkom ( AUVA).

Przed rozpoczęciem prac należy zadbać o takie elementy jak:

  • siatka ochronna w przypadku montażu płyt dachowych
  • ochronne rusztowanie wyposażone dodatkowo w sieć przechwytującą w obszarze przejść i rynien
  • stabilne rusztowania i platformy do montażu płyt ściennych

Jak układać płyty warstwowe?

Ważne jest to, aby układać je naprzeciw głównego kierunku wiatru. Aby uniknąć wnikania w przestrzenie ulewnego deszczu, należy stworzyć połączeni zakładkowe w obszarze styku. Montowanie płyt dachowych odbywać się musi wyłącznie przez karb górny. Nie należy robić tego w płaszczyźnie, która odprowadza wodę. Podczas montażu stosować należy wyłącznie oryginalne kaloty, które oferują producenci płyt warstwowych. Mając do czynienia z rysunkami technicznymi, które wskazane są do wglądu podczas montażu płyt na dachu wysokość budynku (h) przedstawiona zostaje na rzucie poziomym. Znana jest również głębokość obciążonej strefy. Ten sam wymiar obowiązuje wzdłuż przejść miejscowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe zamocowanie płyt warstwowych. W środku nieobciążonego ( pozostałego) pola przyśrubowany zostaje co drugi górny karb. Jest od przyśrubowany na przemian z płatwią, która przebiega równolegle. Jeżeli chodzi o obszar kalenicy należy przykręcić każdy karb górny.

Płyty warstwowe  ścienne

W przypadku montażu płyt warstwowych na ścianach zwykle stosowane jest rozwiązanie, w którym wykorzystuje się klamry rozdzielające. Ma to na celu obciążenie z mocniejszej blachy stalowej. W innych przypadkach stosować mona jedną śrubę na punkt zaczepienia ze względu na dobry rozkład sił docisku. Jeżeli brakuje płytek, należy użyć dwóch śrub ponieważ jedna nie wystarczy z uwagi na małą powierzchnię. Na krawędzi ściany można użyć jednej śruby ponieważ obciążenie jest zmniejszone o połowę. Ilość potrzebnych śrub do obciążenia wysuwania można obliczyć, ale należy przy tym uwzględnić cienką blachę i na ile jest ona wytrzymała na zerwanie. Mocowanie z wykorzystaniem dwóch śrub będzie bezpieczniejsze i poprawi mocowanie.

Płyty warstwowe frontowe

Płyty frontowe mocuje się na specjalnie uformowanym wpuście. Miejsce, w którym znajduje się śruba przykrywa następna płyta. Dany projekt powinien uwzględnić liczbę śrub. Płyty podczas montażu powinny leżeć obok siebie. W innym przypadku może dojść do powstania szpar, które nie wyglądają estetycznie. Płyty leżące obok siebie zagwarantują, że styk płyt będzie wiatroszczelny.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *