O atutach estetycznych oraz funkcjonalności w płyt obornickich w okładzinach metalowych na ścianach i dachach hal budowlanych decydują: ich założenia techniczne przyjęte w projekcie architektoniczno-budowlanym budynku, jakość oraz prawidłowe wykonawstwo dokładne z zaleceniami i instrukcjami ich producentów/dostawców.
Wynika to z wymagań polskich norm, regulaminów budowlanych oraz zarządzeń w dokumentach wyznaczających zasady i zakres dopuszczenia płyt warstwowych do stosowania. Nadrzędne są podstawowe wymagania wymienione w przepisach rozporządzeń w sprawie warunków technicznych. Ich spełnienie – przy równoczesnym egzekwowaniu przepisów ppoż. i warunków eksploatacji – powinno maksymalizować możliwość zachowania: bezpieczeństwa konstrukcji, wymagań ochrony środowiska, użytkowania i bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przed hałasem, zdrowotnych i drganiami.
Zastosowanie płyty warstwowej
Płyty warstwowe mają uniwersalne zastosowanie przede wszystkich w obiektach przemysłowych. Przy budowie chłodni zaleca się płyty stworzone ze specjalnej konsystencji piankowej.
Budowle przemysłowe mogą być docieplane płytą warstwową z rdzeniem z pianki utwardzonej PUR, a także z rdzeniem z wełny mineralnej, co dodatkowo wzmacnia ochronę przeciwpożarową. Płyty warstwowe służą do docieplana ścian oraz dachów budynków. Płyty posiadać mogą mocowania widoczne bądź nie.
Jak wybrać odpowiednie płyty?
Producenci płyt proponują swoim Klientom ogromny wybór płyt warstwowych. Są to panele zarówno ścienne jak i frontowe. Różnią się one nie tylko ceną, ale także tym, że w przypadku płyt ściennych, są na nich widoczne połączenia śrubowe. Płyty frontowe mają połączenia te zasłonięte. Na powierzchni frontu często widoczne są zagłębienia, które powstały na wskutek nacisku śrub na powierzchnię. Dlatego też używa się wyłącznie śrub z gwintem oporowym. Jeżeli wewnątrz płyty warstwowej znajduje się rdzeń z wełny mineralnej należy używać w miejscu styku klamry, rozdzielającego nacisku.
Producenci płyt powinni poinformować Klientów o możliwości zakupu płyt frontowych z niewidocznym punktem mocowania.
Grubość płyty
Wybór odpowiedniej grubości płyty warstwowej jest bardzo ważny z punktu widzenia dalszej eksploatacji danego obiektu. Grubość rdzenia znajdującego się wewnątrz płyty warstwowej ma znaczenie jeśli chodzi o wartość współczynnika izolacji cieplnej. Grubość rdzenia wpływa także na nośność elementów jeśli chodzi o nacisk wiatru na dachu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze grubości płyty?
Przede wszystkim ważne jest, aby zwrócić uwagę na minimalną szerokość styku w obszarze wiatrownicy przy ścianie oraz przy płatwiach. Ważne jest też sprawdzenie temperatury jaka będzie panowała wewnątrz obiektu, a także sprawdzenie punktu rosy.
Długość płyty
Produkowane dziś płyty warstwowe mogą mieć różną długość. Stosowanie nowoczesnych linii produkcyjnych pozwala na produkcje płyt o długości nawet 18 m i dłuższych. Przycinanie tak długich płyt odbywa się za pomocą piły podążającej, aby nie uszkodzić płyty. Często zdarza się również tak, że płyty docina się ręcznie. Bardzo długie płyty mogą stanowić jednak utrudnienie na przykład w trakcie transportu oraz montażu.
Drugim powodem, dla którego montaż zbyt długich płyt nie jest zalecany to zmiana ich długości poprzez dylatację. Łącząc płyty śrubami z wiatrownicą lub płatwiami dachowymi, płyta warstwowa zostaje zablokowana w tym położeniu. Kiedy zmienia się temperatura, zmienia się także długość płyty, a im jest dłuższa, tym większa jest różnica długości. Oprócz tego dochodzić może także do zjawiska bimetalicznego. Skutkiem tego mogą być nieprzyjemne odgłosy wewnątrz budynku. Mogą pojawić się także problemy ze szczelnością. Aby uniknąć sytuacji tego typu należy wykonywać złącza poprzeczne tak jak zaleca to producent. Kiedy do czynienia mamy z montażem płyt poziomych należy pamiętać o zamontowaniu złączy w odpowiednich odstępach.