Osobiście nie zetknąłem się z takim przypadkiem, żeby po zdemontowaniu jakiejkolwiek części porządnie wykonanego systemu ocieplenia odkrywano ubytek styropianu. Nie jest również prawdą, że odporność styropianu właściwie zainstalowanego w systemie wynosi od kilku do kilkunastu lat.
Styropian jako najbardziej ekonomiczny materiał
Przed laty trwał nieprawdziwy pogląd, że styropian się utlenia (i znika z dokonanego ocieplenia), ale od tego czasu dużo się zmieniło podobnie jak w świadomości odbiorcy, jak i w produkcji samego styropianu. Z przeprowadzonych badań poprawnie funkcjonujących ociepleń wynika, że odpowiednio zamocowany w systemie styropian dobrej jakości, czyli produkowany przez dobrego producenta zgodnie z normą PN-EN 13163:2004, realnie w ogóle się nie utlenia.
Konserwacja płyt warstwowych styropianowych
Do zanikania styropianu z fasady mogło alternatywnie dochodzić, jeśli płyty były źle ustanowione albo użyto niewłaściwie wyprodukowanego materiału. Inny przypadek to wystawienie styropianu – przed całkowitym wykonaniem systemu ocieplenia – na długookresowe wpływ promieniowania UV i warunków atmosferycznych powodujące żółknięcie i uszkodzenia płyt.
Dziś styropian, nadzwyczaj skuteczny i znany materiał izolacyjny wykorzystywany w ociepleniach, produkowany jest według pionierskiej technologii i europejskich standardów. Do produkcji używane są jedynie najwyższej jakości granulaty (polistyren), nie używa się już materiałów pochodzących z recyklingu lub wręcz materiału odpadowego, jak bywało w przeszłości. Płyty izolacyjne fabrykowane przez renomowanych producentów przeznaczone wyłącznie do fasad są na ogół bardzo dobrej jakości.