Grubsze płyty mają strukturę zwartą, podobnie jak cienkie, więc ich parametry są zbliżone. Dotąd grubsze płyty miały zdecydowanie gorszą izolacyjność.
Izolacja termiczna płyt z wełny mineralnej
Nowoczesne izolacje termiczne mają lepsze atrybuty termiczne niż rutynowe materiały. Ich stopa przewodzenia ciepła λ* osiąga wartość od 0,040 (jak w standardowych ociepleniach) do nawet 0,031 W/(m•K)*.
Zawdzięczają to równomiernemu zwiększeniu gęstości – grubsze płyty mają strukturę zwartą, podobnie jak cienkie, więc ich parametry są zbliżone (dotąd grubsze płyty miały zdecydowanie gorszą izolacyjność).
Taka zwarta budowa sprawia też, że izolacja jest mniej nasiąkliwa i bardziej wytrzymała na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu można nie sie obawiać jej zamoknięcia, gdyby po przyklejeniu ocieplenia do ściany trzeba było na jakiś czas powstrzymać prace. Nienasiąkliwy materiał nadaje się także do stosowania w podziemnych częściach budynku lub fragmentach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą czy też ze śniegiem – na ścianach piwnicy czy cokołach.
Legenda:
λ* – współczynnik przewodnictwa cieplnego
W/(m•K)* – Wat na metr-kelwin jednostka przewodności cieplnej właściwej (konduktywności cieplnej) w układzie SI.
Wyrażenie przy pomocy jednostek podstawowych SI:
