Instalację gazową wzmacnianą z sieci gazowej stanowi układ przewodów za kurkiem głównym, kierowanych na zewnątrz bądź wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a dodatkowo urządzeniami do pomiaru zużytkowania gazu, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli są one fragmentem wyposażenia urządzeń gazowych.
Instalacje gazowe w obiektach przemysłowych
Wykonywanie instalacji gazowej oraz jej zasady określone są w przepisach Prawa Budowlanego. Wszystkie elementy instalacji gazowej muszą mieć odpowiednią szczelność oraz być szczegółowo przebadane. Wiąże się to z określeniem dopuszczalnego ciśnienia, które panuje w instalacji.
Rozporządzenie ministra infrastruktury
Dz. U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w § 163 punkt 2
„Przewody instalacji gazowej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do kurków odcinających przed gazomierzami w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych lub do odgałęzień lokali użytkowych w budynkach użyteczności publicznej, powinny być wykonane z rur stalowych bez szwu bądź z rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami przedmiotowych Polskich Norm, łączonych przez spawanie”.
Gaz w sieci prowadzony jest pod ciśnieniem i w zależności od jego wartości:
• gazociągi wysokiego ciśnienia (powyżej 1,6 MPa)
• gazociągi podwyższonego średniego ciśnienia (pomiędzy 0,5 MPa a 1,6 MPa)
• gazociągi średniego ciśnienia (pomiędzy 10 kPa a 0,5 MPa)
• gazociągi niskiego ciśnienia (poniżej 10 kPa).
Główne rodzaje gazu rozprowadzanego na terenie Polski:
• E (dawna nazwa GZ-50) – gaz ziemny wysokometanowy,
• Lw (dawna nazwa GZ-41.5) – gaz ziemny zaazotowany.
• Ls (dawna nazwa GZ-35) – gaz ziemny zaazotowany.
Polscy odbiorcy zaopatrywani są w trzy rodzaje gazu – „Ls” – w okolicach kopalni gazu ziemnego, „Lw”, oraz „E”
Gazociągi dużego ciśnienia to potężne magistrale sieci gazowej. Przedmiotem obniżenia ciśnienia gazu w sieci wykorzystuje się stacje redukcyjno-pomiarowe. Powstała w wyniku tego sieć średniociśnieniowa rozszerza gaz dalej. Do końcowego odbiorcy dociera w większości wypadków gaz niskociśnieniowy.