Poliuretan wykorzystywany jest w budownictwie nie tylko przemysłowym, ale również prywatnym. Płyty wypełnione pianką poliuretanową stanowią doskonałą izolację cieplną, a także ochronę przed działaniem czynników chemicznych czy biologicznych.
Wypełnienie płyty warstwowej może składać się z pianki PUR. Mieszanka ta to zbiór kilku komponentów
- środek ochrony przeciwpożarowej
- aktywatory
- katalizatory
- poliozycyjanat
- alkohole polihydroksydowe
- komora mieszająca
Następnie tworzony jest poliuretan, podczas całego procesu następuje zachodzi chemiczna reakcja egzotermiczna, podczas której następuje parowanie środków pędnych przez proces fizyczny. Produkt zostaje schłodzony i utwardzony i w ten sposób uzyskuje się rdzeń płyty warstwowej.
Zastosowanie poliuretanu
Płyty warstwowe mają uniwersalne zastosowanie przede wszystkich w obiektach przemysłowych. Płyty poliuretanowe dachowe są doskonałym materiałem izolacyjnym, a dach z płyty obornickiej wykonamy bardzo sprawnie. Płyty poliuretanowe ścienne można dopasować do swoich potrzeb. Podczas wyboru ustalamy grubość, a także kolor z palety RAL. Przy budowie chłodni zaleca się płyty stworzone ze specjalnej konsystencji piankowej. Płyty ścienne warstwowe przeznaczone są do wykonywania ścian zewnętrznych osłonowych oraz wewnętrznych działowych w obiektach o konstrukcji szkieletowej. Płyty można montować zarówno w układzie pionowym jak i poziomym, jako jedno i wieloprzęsłowe elementy ścian.
Typy rdzenia w płytach poliuretanowych
W płytach warstwowych „poliuretanowych” wyróżniamy dwa typy rdzeni PUR i PIR o gęstości 40 kg/m. Obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła wynosi: λ=0,022 W/m*K. Wiązania w piankach PUR rozpadają się w temperaturze powyżej 200°C, a zwęglenie podczas palenia wynosi około 20%. Pianki PIR charakteryzują się podwyższoną odpornością na wysokie temperatury. Struktury izocyjanurowe w piankach PIR ulegają rozkładowi w temperaturze powyżej 325°C, a zwęglenie wynosi około 50%. Zwęglona warstwa chroni przed przejściem wysokiej temperatury przez płytę, co w efekcie stanowi skuteczniejszą ochronę przeciwpożarową. Jako okładziny płyt warstwowych stosuje się blachę stalową obustronnie ocynkowaną gatunku S220-S280GD wg PN-EN 10346 z organicznym lakierem poliestrowym o grubości powłoki 25 μm. Ze względu na podwyższone wymagania antykorozyjne możliwe jest wykonanie płyt z powłokami dedykowanymi do środowisk C4 i C5 oraz do agresywnych środowisk panujących wewnątrz obiektów. Możliwe użycie stali nierdzewnej wg at. 1.4301 Płyty zabezpieczone są folią przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać w trakcie transportu lub montażu.