Świetliki dachowe kalenicowe( płaskie i łukowe) montowane bezpośrednio w płycie. W ten sposób, jeżeli mamy do czynienia ze świetlikiem płaskim, oszczędzamy na kosztach wykonania podstawy świetlika. Detal dachu hali, jakim jest świetlik dachowy może występować w dwóch rodzajach: łukowym i płaskim.
Świetliki dachowe
Świetliki kalenicowe łukowe montowane są dachach o niewielkich spadkach – stąd niska podstawa świetlika. Świetliki kalenicowe płaskie montuje się na dachach o dużym nachyleniu. Tego typu świetliki wymagają podstawy, które wychodzi powyżej kalenicy. Świetliki dachowe można łączyć w tzw. pasma świetlne. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne, a najczęściej wybieranymi świetlikami dachowymi są świetliki łukowe, które umieszcza się w kalenicy lub w połaci, w poprzek kalenicy. Jeżeli decydujemy się na rozwiązania systemowe warto zadbać o to, aby szerokość świetlików była równa szerokości płyty warstwowej bądź nieco większa. W ten sposób zminimalizujemy koszty, bo odliczamy otwór pod świetlik z kosztów zamawianej płyty.
Świetliki ścienne
Panele na świetliki ścienne, które stosowane są najczęściej eliminują potrzebę montażu parapetów zewnętrznych. To z kolei eliminuje możliwość zacieków od strony elewacji. Klienci często pytają nas również o współczynnik przenikania ciepła w takich sytuacjach oraz o punkty przemarzania. Współczynnik ciepła jest taki sam jak szyby klejonej. Dzięki zastosowaniu cienkiej aluminiowej ramki likwidujemy punkt przemarzania.
Świetliki a prawo
Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, możemy przeczytać, że przeszklenie okien połaciowych, których krawędź jest usytuowana na wysokości ponad 3 m nad poziomem podłogi, świetlików oraz dachów w budynkach użyteczności publicznej i zakładów pracy, powinno być wykonane ze szkła lub innego materiału o podwyższonej wytrzymałości na uderzenie.
Zgodnie z przepisami, świetliki dachowe, nieprzeznaczone do oświetlania strychu, powinny być otoczone w przestrzeni strychowej ściankami wykonanymi z materiałów niepalnych, wyprowadzonymi 0,30 m ponad dach. Wyprowadzenia ponad dach nie wymaga się, gdy strop najwyższej kondygnacji i konstrukcja dachu są wykonane z materiałów niepalnych.
Szyby świetlikowe, na które wyrażono zgodę, powinny posiadać:
1) wymiary poziome nie mniejsze niż 2 m × 2 m w świetle,
2) otwory tylko z pomieszczeń nie przeznaczonych na pobyt ludzi, a w razie umieszczenia na poddaszu – zamknięte cegłą szklaną lub innym materiałem niepalnym,
3) obudowę ścianami o odporności ogniowej klasy C, wyprowadzonymi co najmniej 0,30 m ponad pokrycie dachu, albo do pokrycia dachu, jeżeli strop najwyższej kondygnacji i konstrukcja dachu są wykonane z materiałów niepalnych,
4) zapewnione przewietrzanie,
5) dno szybu odwodnione i udostępnione dla czyszczeni
- Otwierane części świetlików i okien powinny być zaopatrzone w przyrządy pozwalające na łatwe ich otwieranie z poziomu podłogi lub pomostu oraz na ustawianie części otwieralnych w pożądanym położeniu.
- Świetliki i okna powinny mieć zapewniony dogodny i bezpieczny dostęp do oczyszczania szyb od wewnętrznej i zewnętrznej ich strony.
Świetliki dachowe, oświetlające pionowe i poziome drogi ewakuacyjne powinny być oszklone szkłem zbrojonym, cegłą szklaną lub luksferami oraz wykonane w całości z materiałów niepalnych.
Drabiny ewakuacyjne należy umieszczać w miejscach łatwodostępnych; ustawianie drabin ewakuacyjnych naprzeciw świetlików i okien jest niedopuszczalne.