W trakcie doboru płyt powinno się zwrócić uwagę na wiele aspektów, także związanych z ich wyglądem zewnętrznym oraz cechami, które wpływają na wybór poszczególnych rozwiązań.
Płyty warstwowe (obornickie) mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach, w których panuje wysoka jak i niska temperatura. Płyty wykorzystywane są w obiektach takich jak mroźnie czy magazyny produktów, co sprawia, że są materiałem bardzo uniwersalnym.
Kolor płyty warstwowej
Największą zręczność pochłaniania promieni słonecznych posiadają płyty w ciemnych kolorach. W upalne dni mogą się one nagrzewać nawet do temperatury 90 C, która może doprowadzić miejscowe odkształcenia powierzchni płyt bez znaczenia na rodzaj rdzenia. Aspekt ten jest niezwykle ważny i powinno się go wziąć pod uwagę już na poziomie planowania inwestycji. Powiązane jest to przede wszystkim z potrzebą zastosowania płyt o ograniczonej długości oraz zapewnienia możliwości ruchów termicznych.
Płyty warstwowe w chłodniach i mroźniach
W przypadku obiektów, w których panują bardzo niskie temperatury również ważne jest to, aby pamiętać, że płyty montowane są od wewnątrz konstrukcji. W ten sposób chronione są elementy całej konstrukcji od niskich temperatur jakie panują wewnątrz chłodni. Płyty obornickie to doskonały izolator. Są to materiały, które także chronią konstrukcję przed odkształceniami związanymi z działaniem niskich temperatur.
Płyta warstwowa a wilgoć
Często w przypadku budowy obiektu, w którym wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, stosuje się układy wentylacyjne bądź w układy osuszania powietrza.